Logo
Wróć
Blog, 26/02/2024

Chirurg stomatolog Warszawa

Zdrowie jamy ustnej jest kluczowe dla ogólnego dobrostanu, a wybór doświadczonego chirurga stomatologa  znaczący  w drodze do pięknego uśmiechu. W tym artykule przyjrzymy się zawodowi chirurga stomatologa oraz zabiegom, które wykonuje.

Kim jest chirurg stomatolog?

Chirurg stomatolog to lekarz specjalizujący się w zaawansowanych zabiegach chirurgicznych w obrębie schorzeń tkanek miękkich i twardych jamy ustnej. Jego rola wykracza poza standardowe leczenie zębów, obejmując również rozległe procedury chirurgiczne jamy ustnej i tkanek przyległych.

chirurg stomatolog podczas pracy pacjent w gabinecie

Jakie zabiegi wykonuje chirurg stomatolog?

Specjalista ten przeprowadza nie tylko ekstrakcję zębów, ale zajmuje się również chirurgią implantologiczną, rekonstrukcją warunków kostnych czy leczeniem chorób przyzębia. Postęp w dziedzinie chirurgii i stomatologii pozwala często uchronić Pacjenta przed usunięciem zęba objętego zaawansowanym stanem chorobowym. W tym celu chirurg stomatolog może przeprowadzić m.in. zabieg resekcji wierzchołków korzeni zębowych czy usunięcie torbieli. Jeśli uratowanie zęba okazuje się niemożliwe, chirurg stomatolog może przeprowadzić ekstrakcję, a następnie zabieg implantologiczny, dzięki któremu przywraca się pełną funkcję i estetykę uzębienia. Implantologia stomatologiczna stała się niezwykle skuteczną metodą odbudowy uzębienia, pozwalając Pacjentom na cieszenie się uśmiechem i komfortem. 

Jakie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonujemy w klinice Ortognatyka?

W naszej klinice korzystamy z najnowocześniejszych rozwiązań, zapewniając opiekę stomatologiczną na najwyższym poziomie. Oferujemy kompleksową opiekę, począwszy od diagnostyki, poprzez planowanie zabiegów, aż po profesjonalną rehabilitację pacjenta. Zawsze kładziemy nacisk na komfort i bezpieczeństwo Pacjenta. 

W ramach chirurgii stomatologicznej wykonujemy poniższe zabiegi:

 • Ekstrakcję zębów stałych i mlecznych, 
 • Chirurgiczne usunięcie ósemek zatrzymanych i złamanych,
 • Implantologię, 
 • Augmentacje szczęk kością autogenną lub/i biomateriałem,
 • Resekcję wierzchołków korzeni zębowych,
 • Hemisekcję, tj. częściowe usunięcie korzeni zęba, 
 • Plastykę połączeń z zatoką szczękową,
 • Leczenie powikłanych ropni,
 • Leczenie przetok ustno-twarzowych,
 • Kompleksową rekonstrukcję stomatologiczną,
 • Leczenie stanów zapalnych przyzębia,
 • Przeglądy z zakresu profilaktyki onkologicznej,
 • Chirurgia i mikrochirurgia błony śluzowej jamy ustnej.

Przygotowanie do zabiegu chirurgii stomatologicznej

Przygotowanie do zabiegu chirurgii stomatologicznej odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu sukcesu procedury oraz komfortu Pacjenta. Przed planowanym zabiegiem, Pacjent jest konsultowany z chirurgiem, który przeprowadzi szczegółowe badania diagnostyczne i omówi przebieg zabiegu. Istotnym elementem przygotowania jest również ocena stanu ogólnego zdrowia Pacjenta oraz ewentualne konsultacje z innymi specjalistami, takimi jak lekarz internista czy kardiolog, szczególnie jeśli pacjent ma istniejące schorzenia lub przyjmuje regularnie leki. 

Ponadto, należy przestrzegać wszelkich zaleceń dotyczących diety przed zabiegiem, a także poinformować chirurga stomatologa o wszelkich istotnych informacjach dotyczących alergii, nietolerancji, czy przewlekłych schorzeń. Współpraca Pacjenta z zespołem medycznym oraz odpowiednie przygotowanie do zabiegu są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności procedury chirurgicznej oraz skrócenia okresu rekonwalescencji po zabiegu.

Znieczulenie miejscowe czy ogólne?

 

Niektóre zabiegi, takie jak np. ekstrakcje zębów mogą być wykonywane przy użyciu znieczulenia miejscowego, które pozwala na wyłączenie odczuwania bólu w określonym obszarze jamy ustnej. 

Natomiast bardziej złożone i wymagające procedury, takie jak chirurgiczne usunięcie torbieli czy implantologia stomatologiczna, mogą wymagać znieczulenia ogólnego, które pozwala na całkowite wyłączenie świadomości Pacjenta podczas zabiegu. 

Decyzja o rodzaju znieczulenia zależy od charakteru i skomplikowania procedury, a także od stanu zdrowia oraz preferencji Pacjenta. Wszelkie kwestie dotyczące rodzaju znieczulenia oraz ewentualnych obaw Pacjenta powinny zostać przedyskutowane z chirurgiem podczas konsultacji przed planowanym zabiegiem. Zapewnienie odpowiedniego rodzaju znieczulenia jest kluczowe dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa Pacjenta podczas całego procesu leczenia.

 

Wybór chirurga stomatologa to kluczowy krok w zapewnieniu sobie zdrowego uśmiechu. Zaufaj nam, aby odzyskać pewność siebie i uśmiech, na który zasługujesz.