Logo
Wróć
Blog, 29/05/2024

Ekstrakcja zęba stałego – przyczyny, przebieg, powikłania

Ekstrakcja zęba stałego, czyli dokładnie jego usunięcie z jamy ustnej, jest zabiegiem chirurgicznym często stosowanym w stomatologii. Choć wiele osób odczuwa lęk przed tym rodzajem interwencji, warto wiedzieć, że współczesna chirurgia stomatologiczna oferuje techniki i metody, które minimalizują ból oraz ryzyko powikłań. Oczywiście ekstrakcja zęba jest ostatecznością i sięgamy po nią, dopiero w chwili, kiedy wyleczenie zęba nie jest możliwe.

ekstrakcja zeba u chirurga

Przyczyny ekstrakcji zęba stałego

 

 

Ekstrakcja zęba stałego może być konieczna z różnych powodów, które obejmują zarówno czynniki patologiczne, jak i ortodontyczne. Do najczęstszych przyczyn ekstrakcji zęba stałego należą:

 

Zaawansowana próchnica

 

Kiedy ząb jest silnie uszkodzony przez próchnicę, a leczenie endodontyczne (kanałowe) nie przynosi oczekiwanych rezultatów, ekstrakcja może być jedynym skutecznym rozwiązaniem. Zęby z zaawansowaną próchnicą mogą stać się źródłem przewlekłych infekcji i bólu.

 

Choroby przyzębia

 

Parodontoza, czyli zaawansowana choroba dziąseł i przyzębia, prowadzi do utraty kości otaczającej ząb, co może skutkować jego rozchwianiem i koniecznością usunięcia. Choroby przyzębia często są wynikiem działania bakterii oraz niewłaściwej higieny jamy ustnej, a ich zaawansowana forma może prowadzić do utraty zębów.

 

Zęby zatrzymane

 

Najczęściej są to trzecie zęby trzonowe, czyli ósemki (zęby mądrości), które nie wyrzynają się prawidłowo z powodu braku miejsca w łuku zębowym. Zatrzymane zęby mogą powodować stany zapalne, ból oraz nacisk na sąsiednie zęby, co wymaga ich usunięcia.

 

Zęby nadliczbowe i nieprawidłowo wyrżnięte

 

W niektórych przypadkach mogą występować dodatkowe zęby, które zaburzają prawidłowy układ w jamie ustnej. Zdarzają się patologie takie jak np. trzecia jedynka czy zęby dziewiąte. Mogą one powodować problemy funkcjonalne i estetyczne, dlatego ich usunięcie bywa konieczne.

 

Przeciążenia mechaniczne

 

Zęby uszkodzone w wyniku urazu mechanicznego, złamane w taki sposób, że nie nadają się do odbudowy protetycznej, również mogą wymagać ekstrakcji.

 

Leczenie ortodontyczne

 

W ramach przygotowań do leczenia ortodontycznego czasami konieczne jest usunięcie jednego lub kilku zębów, aby uzyskać odpowiednią przestrzeń dla pozostałych zębów i umożliwić ich prawidłowe ustawienie. Takie postępowanie jest możliwe, ale jedynie w szczególnych przypadkach. W miarę możliwości zawsze staramy się zachować zęby zdrowe.

 

Przebieg zabiegu ekstrakcji zęba stałego

 

Proces ekstrakcji zęba stałego składa się z kilku etapów, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu pacjenta. Oto kroki, jakie zwykle podejmuje się podczas tego zabiegu:

 • Konsultacja stomatologiczna: Pierwszym etapem jest szczegółowa konsultacja z lekarzem chirurgiem stomatologicznym, podczas której przeprowadza się wywiad medyczny oraz badanie jamy ustnej. Często zleca się wykonanie dodatkowo diagnostyki rtg (pantomogramu lub zdjęcia wewnątrzustnego), aby dokładnie ocenić stan zęba, korzenia oraz otaczających go struktur.
 • Znieczulenie: Aby zabieg był bezbolesny, stosuje się znieczulenie miejscowe. W niektórych przypadkach, szczególnie przy skomplikowanych ekstrakcjach, czy też na życzenie pacjenta, możliwe jest  zastosowanie znieczulenia ogólnego lub sedacji.
 • Ekstrakcja: Proces usunięcia zęba zależy od jego stanu i lokalizacji. W przypadku zębów jedno- i dwukorzeniowych, lekarz delikatnie oddziela ząb od dziąsła i otaczającej go kości przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Jeśli ząb jest silnie zniszczony lub ma skomplikowaną strukturę korzeni, może być konieczne podzielenie go na mniejsze fragmenty i usunięcie ich pojedynczo.
 • Zakończenie zabiegu: Po usunięciu zęba, rana jest dokładnie oczyszczana, aby zapobiec infekcji. Często zakłada się szwy, które pomagają w zamknięciu rany i przyspieszają proces gojenia. W niektórych przypadkach stosuje się także opatrunek, który chroni ranę i wspomaga formowanie się skrzepu krwi.

Powikłania po ekstrakcji zęba stałego

 

Chociaż ekstrakcja zęba stałego jest zabiegiem rutynowym, mogą wystąpić pewne powikłania. Do najczęstszych należą:

 

Ból i obrzęk

 

Ból i obrzęk są typowymi objawami po zabiegu, które zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku dni. Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, przepisane przez lekarza, mogą pomóc w złagodzeniu tych dolegliwości. Zimne okłady również mogą być pomocne w redukcji obrzęku.

 

Suchy zębodół (alveolitis sicca)

 

Jest to stan, w którym skrzep krwi nie formuje się prawidłowo w miejscu po usuniętym zębie lub zostaje usunięty. Zwykle dzieje się tak z powodu zbyt intensywnego płukania rany po ekstrakcji lub też zbyt wczesnego spożycia posiłku po usunięciu zęba. Suchy zębodół może powodować silny ból, który promieniuje do ucha i skroni. W przypadku jego wystąpienia konieczna jest wizyta u stomatologa, który oczyści zębodół i zastosuje odpowiednie leki.

 

Infekcje

 

Choć rzadko, infekcje mogą wystąpić po ekstrakcji zęba. Objawy infekcji to nasilający się ból, obrzęk, gorączka i nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza dotyczących higieny jamy ustnej i, jeśli to konieczne, przyjmowanie przepisanych antybiotyków.

Krwawienie

 

Niewielkie krwawienie jest normalne przez kilka godzin po zabiegu. Jeśli jednak krwawienie nie ustaje lub nasila się, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Aby zmniejszyć ryzyko krwawienia, zaleca się unikanie intensywnej aktywności fizycznej, gorących napojów i palenia tytoniu przez co najmniej 24 godziny po zabiegu.

 

Uszkodzenie sąsiednich struktur

 

W bardzo rzadkich przypadkach może dojść do uszkodzenia sąsiednich zębów, kości, naczyń krwionośnych lub nerwów. Takie powikłania mogą wymagać dalszego leczenia specjalistycznego.

 

Problemy ze szczęką

 

Usunięcie zęba trzonowego dolnego może czasami prowadzić do trudności z otwieraniem szczęki (trismus), które są wynikiem podrażnienia mięśni lub stawów. Na skutek odruchowego skurczu mięśni w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego występuje szczękościsk. Ćwiczenia rozciągające i ciepłe okłady mogą pomóc złagodzić te objawy. Jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest wizyta u stomatologa.

 

Przygotowanie do zabiegu i postępowanie po ekstrakcji

 

Odpowiednie przygotowanie do zabiegu oraz przestrzeganie zaleceń pooperacyjnych są kluczowe dla minimalizacji ryzyka powikłań i przyspieszenia procesu gojenia.

 

Przygotowanie do zabiegu

 

 • Konsultacja i badania: Przed zabiegiem ważne jest dokładne przeprowadzenie konsultacji stomatologicznej oraz wykonanie wszystkich niezbędnych badań diagnostycznych, takich jak np. zdjęcie rtg.
 • Leki: Należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o lekach przeciwzakrzepowych, które mogą wpływać na krzepliwość krwi. W niektórych przypadkach może być konieczna modyfikacja dawki lub czasowe odstawienie leków.

Posiłki: W przypadku znieczulenia ogólnego lub sedacji, pacjent powinien być na czczo przez co najmniej 6-8 godzin przed zabiegiem. Przy znieczuleniu miejscowym takie ograniczenia nie są konieczne.

 

Postępowanie po zabiegu

 

 • Odpoczynek: Po zabiegu pacjent powinien odpoczywać i unikać intensywnej aktywności fizycznej przez co najmniej 24 godziny.
 • Higiena jamy ustnej: Ważne jest delikatne szczotkowanie zębów, unikanie obszaru ekstrakcji i stosowanie antyseptycznych płukanek, zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy unikać płukania jamy ustnej przez pierwsze 24 godziny, aby nie wypłukać skrzepu krwi.
 • Dieta: Zaleca się spożywanie miękkich, chłodnych pokarmów przez kilka dni po zabiegu. Należy unikać gorących, ostrych i twardych potraw, które mogą podrażnić ranę.
 • Leki: Przyjmowanie przepisanych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych zgodnie z zaleceniami lekarza pomaga w kontroli bólu i obrzęku. W przypadku przepisania antybiotyków ważne jest zakończenie pełnej kuracji, nawet jeśli objawy ustąpią wcześniej.
 • Kontrola i wizyty kontrolne: Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na monitorowanie procesu gojenia i szybkie reagowanie w przypadku wystąpienia powikłań.

 

Podsumowanie

Ekstrakcja zęba stałego, choć może budzić obawy, jest często niezbędnym zabiegiem w leczeniu wielu problemów stomatologicznych. Dzięki nowoczesnym technikom chirurgicznym oraz odpowiedniemu postępowaniu przed- i pozabiegowemu, ryzyko powikłań jest minimalne, a proces gojenia przebiega sprawnie i komfortowo dla pacjenta.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące ekstrakcji zęba stałego, skonsultuj się z naszymi specjalistami. Nasza klinika oferuje kompleksową opiekę stomatologiczną na najwyższym poziomie, zapewniając bezpieczeństwo i komfort podczas każdego etapu leczenia.

Zapraszamy do kontaktu i umówienia wizyty w naszej klinice!

 

 

Źródła: 

 • Chirurgia szczękowo-twarzowa; Leszek Kryst, Wydawnicto PZWL; Warszawa 2012