Logo
Wróć
Blog, 07/09/2023

Endoskopowe leczenie chorób zatok przynosowych

Choroby zatok obocznych nosa są powszechnym problemem zdrowotnym, dotykającym milionów ludzi na całym świecie. Nawracające infekcje, przewlekłe zapalenia i inne schorzenia związane z zatokami mogą znacznie pogarszać jakość życia.

Jednym z najnowocześniejszych i najefektywniejszych podejść do leczenia tych chorób jest endoskopowa operacja zatok. Zabieg ten dzięki podjęciu współpracy z chirurgami laryngologiami z Wojskowego Instytutu Medycznego możliwy jest do wykonania w Ortognatyce – klinice chorób twarzoczaszki.

nos kobiety

Czym jest endoskopowa operacja zatok FESS?

FEOZ — funkcjonalna endoskopowa operacja zatok (ang. FESS — functional endoscopic sinus surgery) to małoinwazyjny zabieg operacyjny. Przeprowadzany jest z pomocą endoskopu – narzędzia optycznego umożliwiającego dokładny wgląd w struktury wewnętrzne nosa oraz zatoki bez konieczności wykonywania dodatkowych cięć. Dzięki temu całość zabiegu wykonywana jest z dostępu przez otwór nosowy i charakteryzuje się wysoką dokładnością i stosunkowo szybką rekonwalescencją w porównaniu do innych metod leczenia.

Dla kogo endoskopowa operacja zatok?

Zabieg ten jest przeznaczony dla osób, które doświadczają problemów z zatokami, a leczenie farmakologiczne nie przyniosło pożądanych rezultatów. Kto może skorzystać z endoskopowej operacji zatok?

 

  • Pacjenci z przewlekłymi schorzeniami zatok: Osoby cierpiące na przewlekłe zapalenia zatok, przekrwienia błony śluzowej lub polipy zatok mogą być kandydatami do endoskopowej operacji. Dla wielu z nich jest to skuteczna metoda pozbycia się uciążliwych objawów i poprawy oddychania.

 

  • Osoby z utrudnionym oddychaniem przez nos: Jeśli utrudnione oddychanie przez nos, jest wynikiem zwężenia przewodów nosowych wynikających ze schorzeń struktur wewnętrznych nosa, endoskopowa operacja może pomóc przywrócić prawidłową wentylację i poprawić jakość oddychania.

 

  • Pacjenci z nawracającymi infekcjami zatok: Osoby cierpiące na nawracające infekcje zatok, które nie reagują na zachowawcze metody leczenia, mogą znaleźć w endoskopowej operacji zatok skuteczną rozwiązanie, które pomaga zmniejszyć częstotliwość i nasilenie infekcji.

 

  • Pacjenci zmagający się z przewlekłymi bólami głowy: Niektóre schorzenia zatok mogą prowadzić do przewlekłych bólów głowy lub migren, które znacząco wpływają na jakość życia. Endoskopowa operacja zatok może pomóc w zmniejszeniu tych objawów.

 

Warto podkreślić, że każdy pacjent jest inny, a decyzja o przeprowadzeniu endoskopowej operacji zatok powinna być podejmowana w porozumieniu i po przeprowadzeniu konsultacji z lekarzem specjalistą. To on oceni stan zdrowia pacjenta, diagnozę oraz ewentualne korzyści i ryzyko związane z procedurą.

rtg zatok
Jak wygląda zabieg?

Procedurę zabiegu opisaliśmy szczegółowo w zakładce Chirurgia endoskopowa zatok przynosowych na naszej stronie. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem.

 

Rekonwalescencja po zabiegu

Rekonwalescencja po endoskopowej operacji zatok w stosunku do metod klasycznych np. operacji typu Caldwell Luc charakteryzuje się znacznie szybszą i mniej dokuczliwą rekonwalescencją. Obrzęki i ból są nieznaczne. Przez 24 godz. po zabiegu w jamie nosowej znajdują się specjalne tampony. Większość pacjentów może powrócić do pracy biurowej po około 7 dniach. Kluczowe jest skrupulatne przestrzeganie instrukcji dotyczących opieki pooperacyjnej oraz regularne kontrole z lekarzem prowadzącym.

Przez około 2 tygodnie po zabiegu, nos może pozostać jeszcze nie w pełni drożny. Pacjent może odczuwać ogólne zmęczenie i dyskomfort.

Do ok. 2 tygodnie po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, dużej ekspozycji na słońce, intensywnego wysiłku fizycznego, długich lotów samolotem czy intensywnego wydmuchiwania nosa.

Dzięki odpowiedniemu postępowaniu pacjenci mogą cieszyć się poprawionym zdrowiem i komfortem oddychania