Logo
Wróć
Blog, 22/11/2023

Higienizacja zębów

Pielęgnacja jamy ustnej jest nie tylko kwestią estetyki, ale przede wszystkim zdrowia. Regularnie wykonywany zabieg higienizacji pomaga utrzymać zdrowy uśmiech i zapobiegać wielu schorzeniom jamy ustnej. Profilaktyczne zabiegi higienizacji oraz codzienne szczotkowanie i nitkowanie zębów to podstawa, by nie dopuścić do większych problemów stomatologicznych, które wymagają inwazyjnego leczenia.

uśmiech u stomatologa

Higienizacja zębów – czym jest?

Zabieg higienizacji wykonywany jest przez lekarza stomatologa, bądź higienistkę stomatologiczną i polega na dokładnym oczyszczeniu zębów z kamienia i osadów. Higienizacja składa się z czterech etapów: skalingu, piaskowania, polishingu i fluoryzacji, które dokładnie opisujemy poniżej.

Kamień nazębny jest niebezpieczny dla zdrowia jamy ustnej. Jest on twardszy od płytki nazębnej i nie sposób pozbyć się go za pomocą szczoteczki i pasty do zębów.

Nieusuwany kamień może prowadzić m.in. do:
– chorób przyzębia, w tym paradontozy,
– krwawienia i bolesności dziąseł,
– próchnicy,
– nieprzyjemnego zapachu z ust.

 

Skaling zębów – co to jest i po co się go wykonuje?

Skaling zębów jest zabiegiem polegającym na usunięciu kamienia nazębnego, czyli twardego osadu, który gromadzi się na powierzchni zębów i w przestrzeniach międzyzębowych.

Kamień nazębny powstaje z płytki bakteryjnej, której nie udało się usunąć podczas codziennej higieny jamy ustnej. Płytkę bakteryjną tworzą drobnoustroje, które żywią się resztkami pokarmowymi i wydzielają kwasy. Kwasy te reagują ze śliną, powodując mineralizację płytki, czyli jej utwardzenie.

Kamień nazębny jest nieestetyczny, gdyż ma żółty lub brązowy kolor i może powodować przebarwienia zębów. Jest również niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ sprzyja rozwojowi próchnicy, zapalenia dziąseł i paradontozy, a także nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

Skaling zębów jest więc niezbędny, aby usunąć kamień nazębny i zapobiec jego negatywnym skutkom. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy specjalistycznych narzędzi, takich jak kireta, ultradźwięki lub laser.

zęby rozjaśnione o kilka odcieni

Piaskowanie zębów – co to jest i po co się je wykonuje?

Piaskowanie zębów polega na oczyszczaniu zębów z osadów i przebarwień, które nie zostały usunięte podczas skalingu. Zabieg ten wykonuje się przy pomocy piaskarki – urządzenia, które pod wysokim ciśnieniem kieruje na zęby strumień drobnego piasku dentystycznego.

Piasek ten ma właściwości ścierne i polerujące, dzięki czemu usuwa z zębów osad powstały w wyniku picia kawy, herbaty, wina czy palenia papierosów. Kluczowy jest dobór odpowiedniego rodzaju piasku do potrzeb Pacjenta.

Polishing zębów – co to jest i po co się go wykonuje?

Polishing zębów, to właśnie polerowanie powierzchni zębów z wykorzystaniem stomatologicznych past, szczotek i gumek. Jest to bardzo istotny etap, w którym dokładnie polerujemy każdy ząb, z każdej strony.

Dokładnie wypolerowanie zębów sprawia, że mają śliską powierzchnię. Dzięki temu kamień i osad wolniej się odkładają, a zęby stają się błyszczące i gładkie.

Fluoryzacja zębów – co to jest i po co się ją wykonuje?

Fluoryzacja zębów to ostatni etap higienizacji. Polega na nałożeniu na zęby preparatu zawierającego fluor, w postaci żelu, pianki, lakieru lub płynu. Preparat ten utrzymuje się na zębach przez kilka minut, a następnie jest zmywany lub płukany. Po zabiegu nie należy jeść ani pić przez około godzinę, aby nie zmniejszyć skuteczności fluoru.

Fluor jest pierwiastkiem mającym zdolność do wbudowywania się w strukturę szkliwa i tworzenia z nim związków odpornych na działanie kwasów. Dzięki temu wzmacnia szkliwo i zapobiega próchnicy, chroniąc zęby przed rozpuszczaniem się szkliwa i tworzeniem się ubytków.

Fluor jest obecny w niewielkich ilościach w wodzie, żywności i niektórych pastach do zębów, ale nie zawsze wystarcza, aby zapewnić odpowiednią ochronę zębów. Dlatego właśnie zaleca się wykonywanie fluoryzacji zębów, która dostarcza zębom większej dawki fluoru i zwiększa ich odporność.

Higienizacja zębów – jak często wykonywać?

Higienizacja jest zabiegiem profilaktycznym, który standardowo zalecamy wykonywać każdemu Pacjentowi, przynajmniej raz na pół roku. Jednak częstotliwość zabiegów może zależeć od indywidualnych potrzeb Pacjenta, stanu zdrowia jamy ustnej i skłonności do gromadzenia się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego.

Regularne wizyty higienizacyjne są niezbędne w celu pozbycia się kamienia nazębnego, osadów i przebarwień zewnątrzpochodnych. Dodatkowo, odwiedzając stomatologa regularnie jesteśmy w stanie wykryć początki próchnicy na wczesnym etapie, a takie leczenie jest mniej inwazyjne i mniej kosztowne.

Higienizacja zębów – czy boli?

Higienizacja zębów jest zazwyczaj bezbolesna, ale może być nieco nieprzyjemna, szczególnie dla osób z nadwrażliwością zębów lub dziąseł. Dlatego przed zabiegiem można zastosować znieczulenie miejscowe, w zależności od indywidualnych preferencji pacjenta.

Higienizacja zębów – czy warto?

Higienizacja zębów jest kluczowym elementem dbania o zdrowie jamy ustnej. Wykonywana regularnie nie tylko przynosi efekty estetyczne, ale także zapewnia solidną ochronę przed wieloma schorzeniami stomatologicznymi. Nie zapominajmy, że zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale również fundament naszego ogólnego zdrowia.

Jeśli masz pytania dotyczące higienizacji lub chcesz umówić się na wizytę w naszej klinice, zapraszamy do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje wątpliwości i doradzimy najlepsze rozwiązanie.

Nie zwlekaj, zadzwoń lub napisz do nas już dziś i zadbaj o swoje zęby!