Logo
Wróć
Blog, 07/08/2023

Implanty zębowe: Rewolucyjne rozwiązanie dla pięknego uśmiechu i lepszej jakości życia

W dzisiejszych czasach, gdy uśmiech pełni kluczową rolę w życiu społecznym, utrata zębów może być bardzo trudnym doświadczeniem, wpływając negatywnie na naszą pewność siebie i jakość życia. Na szczęście współczesna stomatologia oferuje rewolucyjne rozwiązanie, które przywraca pacjentom piękny uśmiech i pełną funkcjonalność jamy ustnej implanty zębowe.

implant zębowy umieszczony w sztucznej szczęce

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe to metalowe struktury (najczęściej wykonane z tytanu), które są wszczepiane w kość szczęki lub żuchwy, zastępując korzenie naturalnych zębów. Można powiedzieć, że implanty zębowe to śruby mające imitować korzeń i środkową część zęba.

Są one trwałą podstawą dla pojedynczych koron protetycznych, mostów lub protez całkowitych. Dzięki swojej wyjątkowej konstrukcji, implanty są w stanie doskonale zintegrować się z kością, zapewniając stabilność i trwałość. Przewyższają klasyczne rozwiązania protetyczne.

Korzyści związane z implantami zębowymi:

 • Naturalny wygląd i funkcja: Implanty zębowe wraz z zamontowanymi na nich koronami są zaprojektowane tak, aby wyglądać i działać jak naturalne zęby. Pacjenci odzyskują swoje pełną funkcję żucia i mówienia, a uśmiech wygląda całkowicie naturalnie.
 • Trwałość: Implanty zębowe są jednym z najtrwalszych rozwiązań w stomatologii. Jeśli są odpowiednio pielęgnowane i regularnie kontrolowane przez stomatologa, mogą służyć przez całe życie.
 • Zachowanie struktury kości: Po utracie zęba, kość szczęki lub żuchwy zaczyna zanikać. Implanty zębowe zapobiegają temu procesowi, utrzymując integralność struktury kości. Ponadto, zapobiegają przemieszczaniu się pozostałych zębów i chronią je przed utratą.
 • Wygodne i stabilne: W przeciwieństwie do tradycyjnych protez implanty są trwale osadzone w jamie ustnej, co eliminuje problem przemieszczania się i nieestetycznego klejenia protez.
 • Poprawa samooceny: Odbudowa pięknego uśmiechu za pomocą implantów zębowych ma ogromny wpływ na samoocenę pacjenta. Pozwala to na odzyskanie pewności siebie i swobodnego uczestniczenia w codziennych sytuacjach społecznych.
implant zębowy z koroną trzymany w ręce

Procedura wszczepienia implantów

Procedura wszczepienia implantów zębowych zazwyczaj odbywa się w kilku etapach:

 • Konsultacja: Pierwszym krokiem jest konsultacja z doświadczonym stomatologiem, który oceni stan jamy ustnej pacjenta, szczególnie zwracając uwagę na stan dziąseł i ilość tkanki kostnej w miejscu planowanego wszczepienia implantu. Lekarz podczas konsultacji zaplanuje proponuje indywidualny plan leczenia.
 • Diagnostyka: Przed wszczepieniem implantu, należy przeprowadzić pogłębioną diagnostykę radiologiczną.
 • Wszczepienie implantu: Podczas tego etapu implant zostaje chirurgicznie wszczepiony w kość szczęki lub żuchwy. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub  ogólnym, dzięki czemu jest dla Pacjenta bezbolesny.
 • Osteointegracja: Po wszczepieniu implantu konieczne jest odczekanie kilku miesięcy, aby pozwolić na pełne wgojenie implantu w kości. Jest to proces zwany osteointegracją. W tym czasie Pacjent funkcjonuje z tymczasową protezą.
 • Montaż korony protetycznej: Gdy implant jest już odpowiednio zintegrowany, do części metalowej pogrążonej w kości mocowana jest korona protetyczna. Wykonana tak, aby idealnie pasowała kształtem i kolorem do pozostałych zębów. Możliwe jest osadzenie na implantach nie tylko pojedynczej korony, ale także mostów czy pełnej protezy.

Co mówią nasi Pacjenci?

Dr Jagielak jest wspaniałym, serdecznym i oddanym dla pacjenta lekarzem a przy tym wrażliwym. Jest przede wszystkim bardzo dobrym specjalistą dla mnie najlepszym.

Pan Doktor robił mi zabieg dwuszczękowy oraz wstawiał implanty. Jestem bardzo zadowolona i wdzięczna za okazaną pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

 

Barbara Chojnowska

Kwalifikacje pacjenta do wszczepienia implantu zębowego:

Nie każdy pacjent może być automatycznie zakwalifikowany do wszczepienia implantu zębowego. Procedura wymaga odpowiedniej kondycji jamy ustnej i kości szczęki lub żuchwy. Oto główne kryteria, które mogą wpływać na kwalifikację pacjenta do zabiegu:

 • Dobry ogólny stan zdrowia: Pacjent powinien być w dobrym stanie zdrowia ogólnego. W przypadku osób z poważnymi problemami medycznymi, takimi jak niekontrolowana cukrzyca, nieustabilizowane zaburzenia endokrynologiczne, czy zaburzenia krzepnięcia krwi, istnieje ryzyko komplikacji i zabiegi implantologiczne mogą być przeciwwskazane.
 • Brak chorób jamy ustnej: Pacjent powinien nie mieć aktywnych chorób dziąseł, chorób przyzębia lub poważnych infekcji jamy ustnej. Te stany mogą wpłynąć negatywnie na proces gojenia implantu.
 • Wystarczająca ilość kości: Aby wszczepienie implantu było możliwe, pacjent musi mieć wystarczającą ilość zdrowej kości szczęki lub żuchwy. W przypadku zaawansowanej utraty masy kostnej może być konieczne przeprowadzenie dodatkowych zabiegów odbudowy kości przed wszczepieniem implantu.
 • Dobre nawyki higieny jamy ustnej: Pacjent musi być odpowiedzialny za utrzymanie odpowiednich nawyków higieny jamy ustnej, ponieważ dbanie o implanty zębowe jest kluczowym czynnikiem w zapobieganiu infekcji i utrzymaniu ich trwałości.
 • Nie palenie tytoniu: Palenie tytoniu negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej i może zwiększać ryzyko powikłań po zabiegu implantologicznym. Należy unikać palenia przed i po operacji.
 • Wiek pacjenta: W zależności od indywidualnej sytuacji, wiek pacjenta może wpływać na kwalifikację do zabiegu. Implanty zębowe zazwyczaj nie są zalecane u dzieci i młodzieży ze względu na niewykształcone struktury kości.

Implanty zębowe w klinice Ortognatyka

Implanty zębowe to bez wątpienia rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie stomatologii, które pozwala na skuteczną odbudowę pięknego uśmiechu i pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Dzięki nim pacjenci mogą wrócić do pełnej swobody w jedzeniu, mówieniu i uśmiechaniu się bez obaw o estetykę i komfort.

Jeśli zastanawiasz się nad leczeniem implantologicznym, skonsultuj się z naszym zespołem specjalistów, aby dowiedzieć się, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. Umów się na konsultację klikając w poniższy link.