Logo
Wróć
Blog, 01/10/2023

Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze?

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a razem z nią coraz krótsze dni i więcej godzin spędzanych przy komputerach. Dlatego dzisiaj chcielibyśmy podzielić się z Tobą kilkoma cennymi informacjami i radami na temat tego, jak dbać o oczy podczas pracy przy komputerze.

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów, dlatego warto o niego odpowiednio zadbać.

wizyta u okulisty, badanie okulistyczne

Pamiętaj o częstych przerwach

 

Podczas pracy przy komputerze, nie zapominaj o tym, że oczy także potrzebują przerw. Zaleca się metodykę 20-20-20. Co 20 minut spędzonych przed monitorem, spójrz na coś oddalonego co najmniej na 20 stóp (około 6 metrów) na około 20 sekund. To pomaga zmniejszyć napięcie oczu.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

osoba pracująca przy komputerze

Upewnij się, że miejsce pracy jest odpowiednio oświetlone. Zbyt jasne lub zbyt słabe światło może przyczynić się do zmęczenia oczu. Unikaj odbicia światła na ekranie monitora.

Pozycja przy komputerze

 

Ważne jest, aby monitor znajdował się na wysokości oczu, a odległość od niego wynosiła około 50-70 centymetrów. Klawiatura i myszka powinny być umieszczone w taki sposób, aby
ręce były wygodnie ułożone. Dzięki temu unikniesz napięcia szyi i pleców, które może wpłynąć na jakość widzenia.

Okulary i soczewki kontaktowe

wybór okularów

Jeśli jesteś osobą noszącą okulary lub soczewki kontaktowe, upewnij się, że Twoja korekcja jest odpowiednio dostosowana do pracy przy komputerze. Okulista może dostosować Twoje szkła w zależności od odległości ekranu.

Higiena Oka

Zapuszczanie kropli do oka

Pamiętaj o higienie oczu. Nie pocieraj oczu brudnymi rękoma, a w razie potrzeby użyj łez sztucznych, aby zapobiec wysuszeniu oczu.

Regularne badania okulistyczne

 

Niezależnie od tego, czy pracujesz przy komputerze czy nie, regularne badania u okulisty są kluczowe dla utrzymania dobrego wzroku. Wczesne wykrywanie problemów oczu może
pomóc w ich skutecznym leczeniu.

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zadbać o Twój wzrok podczas pracy przy komputerze. Pamiętaj, że zdrowe oczy to klucz do dobrego samopoczucia i efektywności w
życiu codziennym.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz porady dotyczącej swojego wzroku, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Nie wahaj się skontaktować z nami.