Logo
Wróć
Blog, 04/02/2024

Leczenie kanałowe zęba – endodoncja

Endodoncja, dziedzina w której zajmujemy się m.in. leczeniem kanałowym, to gałąź stomatologii, która zajmuje się leczeniem schorzeń miazgi zęba. Choć wiele osób obawia się leczenia tą metodą, endodoncja jest wysoce skutecznym działaniem pozwalającym zachować zdrowie zębów oraz jamy ustnej. W artykule przyjrzymy się bliżej leczeniu kanałowemu, rozwiewając wątpliwości i wyjaśniając, dlaczego nie warto obawiać się tej procedury.

leczenie kanałowe u stomatologa

Rola Miazgi

Zanim zagłębimy się w temat leczenia kanałowego, warto zrozumieć rolę miazgi w strukturze zęba. Miazga jest to miękki, przypominający w strukturze galaretkę materiał w korzeniu zęba oraz w komorze zęba nazywany także tkanką żywą. Za pomocą znajdujących się w niej naczyń krwionośnych, dostarcza niezbędnych składników odżywczych, utrzymując ząb w dobrej kondycji. W miazdze znajdują się także nerwy odpowiedzialne za odczuwanie bólu bez względu na rodzaj bodźca. Niestety, urazy, infekcje czy zaawansowana próchnica mogą doprowadzić do uszkodzenia miazgi, co wymaga interwencji endodontycznej.

Jak wygląda leczenie kanałowe?

Leczenie rozpoczyna się od dokładnego zbadania zęba i określenia stopnia, czy i w jakim uszkodzona została miazga. Specjalista stomatolog stosuje znieczulenie miejscowe, by zagwarantować Pacjentowi komfort, a następnie usuwa zainfekowaną miazgę. Kanały korzeniowe są starannie oczyszczane, następnie wypełniane dedykowanym materiałem, zwykle gutaperką, by zabezpieczyć ząb przed dalszymi infekcjami. W zależności od stopnia skomplikowania przypadku, procedura może być przeprowadzona na jednej lub kilku wizytach.

Czy ból towarzyszy leczeniu kanałowemu?

Pacjenci często obawiają się, że leczenie kanałowe będzie bolesne. Jednak dzięki postępowi w dziedzinie stomatologii i skutecznym znieczuleniom miejscowym dostępnym dzisiaj na rynku, zazwyczaj podczas zabiegu odczuwa się jedynie minimalny dyskomfort. Leczenie kanałowe jest konieczne w przypadku nieodwracalnych zapaleń miazgi, aby złagodzić ból związany z infekcją. Warto podkreślić, że wykrycie problemu na wczesnym etapie może również przyczynić się do zmniejszenia dyskomfortu podczas leczenia, dlatego tak ważne są rutynowe wizyty kontrolne u stomatologa.

 

Ile trwa leczenie kanałowe?

Czas trwania leczenia kanałowego zależy od kilku czynników, m.in. liczby kanałów korzeniowych wymagających leczenia, stopnia skomplikowania przypadku czy indywidualnych cech anatomicznych Pacjenta. Procedura może być przeprowadzona podczas jednej wizyty trwającej zwykle od 60 do 90 minut, a w innych przypadkach może być konieczne podzielenie leczenia na kilka sesji.

Zalety leczenia kanałowego:

 

Ocalenie zęba:

Leczenie kanałowe pozwala uratować i zachować ząb, eliminując konieczność jego ekstrakcji. Przekłada się to na utrzymanie prawidłowej funkcji zgryzu i estetyki uśmiechu. Ponadto, ocalenie zęba poprzez leczenie kanałowe pozwala uniknąć konieczności zastępowania go protezą czy implantem, co może być zarówno kosztowne, jak i wiązać się z innymi zabiegami chirurgicznymi.

Zapobieganie infekcjom:

Leczenie kanałowe eliminuje zainfekowaną miazgę, usuwając źródło infekcji. Zapobiega dalszym powikłaniom, takim jak ropnie czy stan zapalny tkanek okołozębowych. Eliminacja infekcji miazgi pozwala na utrzymanie ogólnego zdrowia jamy ustnej, redukując ryzyko przenoszenia bakterii do innych jej obszarów.

Poprawa komfortu:

Leczenie kanałowe przyczynia się do pozbycia się bólu związanego z infekcją miazgi, co znacząco poprawia komfort Pacjenta. Pozwala to na powrót do normalnego funkcjonowania bez nieustannego odczuwania bólu czy dyskomfortu.

Estetyka i funkcja:

 

Dzięki leczeniu kanałowemu Pacjent zachowuje naturalny ząb, co ma istotne znaczenie dla estetyki uśmiechu i ogólnego wyglądu. Ponadto, utrzymanie naturalnych zębów wpływa korzystnie na funkcję zgryzu oraz prawidłowe żucie.

Ząb z korzeniami

Podsumowanie:

Leczenie endodontyczne to nie tylko skuteczny sposób na zachowanie zdrowia zębów, ale także procedura, która ewoluowała dzięki nowoczesnym technologiom. Zaniedbanie problemów z miazgą zęba może prowadzić do poważniejszych konsekwencji, dlatego ważne jest, aby odpowiednio reagować na wszelkie symptomy i skonsultować się z doświadczonym endodontą. Ostatecznie, dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym regularne wizyty u dentysty, pozostaje kluczowe dla utrzymania pięknego uśmiechu przez wiele lat.