Logo
Wróć
Blog, 11/12/2023

Paradontoza: przyczyny, objawy i skuteczne metody leczenia

Paradontoza, znana także jako choroba przyzębia jest poważnym schorzeniem dotykającym miliony ludzi na całym świecie. Choć niektórzy bagatelizują jej znaczenie, paradontoza może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym utraty zębów.

To stan zapalny tkanek podtrzymujących zęby, dziąseł, ozębnej, okostnej, korzeni, kości i więzadeł. Warto zrozumieć przyczyny, objawy oraz dostępne metody leczenia tej choroby, aby skutecznie zapobiegać jej postępowi.

Paradontoza zębów

Przyczyny paradontozy

 

Paradontoza jest spowodowana przewlekłym stanem zapalnym przyzębia. Główną przyczyną powstawania stanu zapalnego jest nagromadzenie płytki nazębnej, bakterii i resztek pożywienia wokół zębów. Dlatego regularna i dokładna higiena jamy ustnej jest kluczowa, by zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych jamy ustnej.

Istnieją także inne czynniki ryzyka, takie jak m.in. palenie papierosów, czynniki genetyczne, cukrzyca, stres czy nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Niewłaściwa higiena jamy ustnej powoduje nagromadzenie płytki nazębnej na powierzchni zębów, wokół dziąseł, a także dociera pod dziąsła, tworząc stan zapalny oraz środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii. Taki stan może prowadzić do osłabienia stabilności zębów, a w dalszym etapie – nawet do wypadania zębów.

Palenie papierosów

Palenie tytoniu zwiększa ryzyko wystąpienia paradontozy. Substancje chemiczne obecne w dymie tytoniowym mogą wpływać negatywnie na zdrowie dziąseł i tkanek przyzębia.

Genetyka

Skłonność do paradontozy może być dziedziczna. Jeśli choroba występuje np. u rodziców czy dziadków, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dzieci jest większe.

Choroby ogólne

Niektóre choroby ogólne, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca czy osteoporoza, mogą zwiększać ryzyko wystąpienia paradontozy.

Objawy paradontozy

 

Brzydki zapach z ust i nieprzyjemny posmak

Na początkowym etapie choroby Pacjenci mogą odczuwać specyficzny, nieprzyjemny posmak i zapach z ust.

Krwawienie dziąseł

Samoistne lub podczas szczotkowania zębów czy stosowania nici dentystycznej to jeden z pierwszych objawów paradontozy, który powinien wzbudzić naszą czujność.

Obrzęk i zaczerwienienie dziąseł

Dziąsła mogą być opuchnięte, zaczerwienione i bolesne.

Odsłonięcie korzeni zębów

Postępująca utrata kości może prowadzić do odsłaniania korzeni zębów, co sprawia, że zęby stają się bardziej wrażliwe na bodźce zewnętrzne, takie jak zimno, gorąco lub słodkie potrawy.

Ruchomość zębów

Nadmierna ruchomość zębów pojawia się w zaawansowanym etapie choroby i może prowadzić do utraty podparcia dla zębów oraz ich wypadania.

Metody leczenia paradontozy

Paradontoza to poważna choroba, która wymaga leczenia i kontroli przez stomatologa, jak również zaangażowania Pacjenta.

Wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie mogą pomóc w zatrzymaniu postępu choroby, przynosząc ulgę i utrzymując zdrowe uzębienie na długi czas. Warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty i dbaniu o higienę jamy ustnej, aby unikać poważnych konsekwencji paradontozy.

 

Profesjonalna higienizacja zębów

Regularne wizyty u stomatologa i higienistki stomatologicznej w celu profesjonalnego czyszczenia zębów są niezbędne. Zabieg to higienizacja jamy ustnej.

 

Leczenie chirurgiczne

W bardziej zaawansowanych przypadkach paradontozy konieczne może okazać się leczenie chirurgiczne oraz u lekarza periodontologa.

 

Dobre nawyki higieniczne

Prawidłowe szczotkowanie zębów, używanie odpowiedniej nici dentystycznej i płynów do płukania jamy ustnej są kluczowe dla utrzymania zdrowia przyzębia, dlatego często pierwszym etapem walki z chorobą jest nauka prawidłowej higieny jamy ustnej.

 

Leczenie paradontozy jest możliwe, jednak wymaga ogromnego zaangażowania Pacjenta. Warto przede wszystkim zadbać o prawidłowe nawyki higieniczne i regularne kontrole stomatologiczne, by zapobiegać rozwojowi tej uciążliwej choroby.

Prawidłowe szczotkowanie i nitkowanie zębów, higienizacja w gabinecie stomatologicznym wykonywana przynajmniej raz na pół roku i ograniczanie produktów bogatych w cukry w diecie to podstawa, o którą powinien zadbać każdy z nas.