Logo
Wróć
Blog, 30/03/2024

Rehabilitacja po operacjach ortognatycznych

Rehabilitacja po operacjach ortognatycznych jest kluczowym elementem procesu zdrowienia, pozwalającym na przywrócenie Pacjentowi pełnej sprawności i minimalizowanie potencjalnych powikłań. Właściwie dobrana terapia znacząco przyspiesza powrót do prawidłowego funkcjonowania.

Wśród najskuteczniejszych metod rehabilitacji są biostymulacja laserowa oraz fizjoterapia, które nie tylko przyspieszają regenerację, ale również redukują ból i zapewniają pacjentom szybszy powrót do zdrowia.

 

Biostymulacja laserowa: wsparcie dla procesu gojenia

 

Laserowe działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwobrzękowe sprawia, że biostymulacja laserowa jest niezwykle przydatna w rehabilitacji po operacjach ortognatycznych. Dodatkowo, praktykuje się ostrzykiwanie miejsc zabliźnionych w jamie ustnej fibryną bogatopłytkową, która wspiera gojenie się tkanek.

Fibryna bogatopłytkowa, pozyskiwana z krwi pacjenta, jest bogata w płytki krwi, krwinki białe oraz komórki macierzyste, co sprawia, że ma ogromny potencjał naprawczy. Zabieg stymuluje organizm do szybszej regeneracji dzięki właściwościom stymulującym proces gojenia.

rehabilitacja po operacji ortognatycznej

Terapia manualna: indywidualne podejście do rehabilitacji

 

Po operacjach ortognatycznych, Pacjenci często doświadczają opuchlizny, sztywności oraz dyskomfortu związanego z ruchomością twarzy.  Stawy skroniowo-żuchwowe, mimo swojego niewielkiego rozmiaru, potrafią obniżać komfort życia. Wiedzą to osoby cierpiące na bruksizm, często połączony z zaciskaniem zębów. Mogą pojawić się charakterystyczne trzaski, kliki, przeskakiwania, lęk przed ziewaniem, wizytą u stomatologa co utrudnia codzienne funkcjonowanie.

W takich przypadkach fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu dolegliwości związanych z bliznami, dyskomfortu przy mówieniu czy jedzeniu, poprzez zmniejszanie obrzęku oraz redukcję napięcia w powierzchniowych warstwach tkanek. 

Istotna jest także praca z bliznami aby były one nieodczuwalne dla Pacjenta oraz w celu zapobiegania powstawania zrostów. Fizjoterapeuta stosuje techniki mające na celu normalizację napięcia w mięśniach twarzy i szyi, przywracając pierwotny zakres otwierania ust oraz prawidłową funkcję stawów skroniowo-żuchwowych. Kolejnym celem fizjoterapii pozabiegowej jest przywrócenie pełnego czucia twarzy.

 

Rozwiązanie dla bólów głowy

 

U niektórych Pacjentów po operacjach ortognatycznych mogą występować bóle głowy o różnych źródłach. Takie jak napięcie mięśniowe, stres czy dolegliwości związane z leczeniem ortodontycznym. Dlatego ważne jest, aby terapeuta dokładnie zdiagnozował pacjenta i zastosował odpowiednie techniki manualne, które mogą przynieść ulgę nawet po pierwszym zabiegu.

Kiedy rozpocząć fizjoterapię pooperacyjną?

 

Istnieje ogólne zalecenie, że najlepiej rozpocząć fizjoterapię jak najszybciej po zabiegu. Jednak wszystko zależy od indywidualnego przypadku oraz zaleceń lekarza prowadzącego. W niektórych przypadkach fizjoterapia może być rozpoczęta już w pierwszej dobie po operacji, aby zminimalizować obrzęk, złagodzić ból oraz przywrócić prawidłową funkcję stawów skroniowo-żuchwowych.

Wnioski

 

Rehabilitacja po operacjach ortognatycznych wymaga kompleksowego podejścia, które uwzględnia różnorodność dolegliwości Pacjentów oraz ich indywidualne potrzeby. Biostymulacja laserowa oraz terapia manualna stanowią niezastąpione elementy tego procesu, wspierając gojenie się tkanek, redukując ból oraz przywracając prawidłową funkcję stawów skroniowo-żuchwowych. Dzięki takiemu podejściu, Pacjenci mogą szybciej wrócić do pełni zdrowia i komfortu życia.