Logo
Wróć
Blog, 22/04/2024

Wizyta u dentysty w ciąży: co powinnaś wiedzieć?

Ciąża to czas pełen radości i oczekiwania, to także ważny okres dla zdrowia  przyszłej mamy, jak i dziecka. W organizmie kobiety zachodzą liczne zmiany hormonalne, które mogą wpływać na stan zdrowia jamy ustnej, w szczególności zdrowia dziąseł. Wizyta u stomatologa w czasie ciąży może wydawać się trudna lub niepokojąca, jednak  jest to kluczowy element opieki zdrowotnej. Wizyta nie musi być stresująca, jeśli się odpowiednio przygotujesz.

Dlaczego wizyta u dentysty jest ważna w czasie ciąży?

 

Zmiany hormonalne, których doświadcza kobieta w trakcie ciąży mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka chorób dziąseł i próchnicy zębów. Namnażające się bakterie rozsiewają się po całym organizmie co może wpłynąć na zdrowie ogólne matki oraz rozwój dziecka. Nieleczona choroba przyzębia oraz próchnica mogą prowadzić do nawracających stanów zapalnych w organizmie, niekoniecznie w jamie ustnej, a także m.in. do przedwczesnego porodu.  Dlatego regularne wizyty u stomatologa w ciąży są kluczowe. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca, aby pierwszą wizytę odbyć jeszcze przed 12 tygodniem ciąży.

 

wizyta u stomatologa w ciazy

 

Bezpieczeństwo wizyt stomatologicznych w czasie ciąży

 

Przyszłe mamy często obawiają się leczenia stomatologicznego ze względu na potencjalne ryzyko dla dziecka. Większość zabiegów stomatologicznych, takich jak badanie jamy ustnej, higienizacja czy niekiedy nawet leczenie wybranymi antybiotykami i endodoncja jest bezpieczne na określonych etapach ciąży, zwłaszcza w drugim i w trzecim trymestrze. Decyzja o podjęciu leczenia zawsze powinna być podjęta przez lekarza, dlatego ważne jest, aby powiadomić swojego stomatologa o ciąży oraz stosowanych lekach, by uniknąć ewentualnych niepożądanych interakcji. Możliwe jest także leczenie w znieczuleniu miejscowym, lekarz zaproponuje odpowiednie leczenie oraz leki przeciwbólowe bezpieczne na danym etapie ciąży.

Największe obawy wzbudza diagnostyka RTG u kobiet w ciąży i w niektórych przypadkach rzeczywiście warto się wstrzymać z badaniem do zakończenia ciąży.

O profilaktykę stomatologiczną należy dbać zawsze , a przygotowując się do ciąży szczególnie. Przed planowaną ciążą należy wyleczyć ewentualne ubytki i regularnie zgłaszać się na higienizację. Będąc już w ciąży konieczne będą regularne, co trzy miesięczne wizyty kontrole.

Jak przygotować się do wizyty u stomatologa w ciąży?

 

Przed wizytą u stomatologa warto omówić swoje obawy, ewentualne problemy zdrowotne z lekarzem prowadzącym. W niektórych przypadkach zastosowanie dodatkowych środków ostrożności może okazać się konieczne.

 

Podsumowanie

 

Wizyta u stomatologa w czasie ciąży jest ważnym elementem dbania o zdrowie zarówno matki, jak i dziecka. Regularne kontrole stomatologiczne, odpowiednia higiena jamy ustnej i zdrowe nawyki żywieniowe mogą pomóc w zapobieganiu problemom stomatologicznym. Pamiętaj o poinformowaniu swojego stomatologa o ciąży oraz stosowaniu się do jego zaleceń. Zapewnienie sobie odpowiedniej opieki stomatologicznej przed planowaną ciążą oraz w trakcie jej trwania przyniesie korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości.