Wróć
Oferta zabiegów

Ortodoncja

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką wad zgryzu.

W naszej klinice leczymy Pacjentów w każdym wieku, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Stosujemy najnowsze technologie, by leczenie przebiegało w najprzyjemniejszej formie dla Pacjenta i w możliwie jak najkrótszym czasie, przy zachowaniu najwyższej skuteczności.


Czym zajmuje się ortodoncja?

Współczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów, ale także leczeniem narządu żucia. Leczenie obejmuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Leczenie ortodontyczne pozwala na poprawę estetyki uśmiechu, wyleczenie wad zgryzu jak i zlikwidowanie pojedynczych nieprawidłowości w uzębieniu.

Leczenie ortodontyczne może być również pierwszym etapem do dalszego leczenia protetycznego, implantologicznego czy periodontycznego. Prawidłowo prowadzone leczenie zapobiega schorzeniom przyzębia, likwiduje przeciążenie i stłoczenie zębów oraz wpływa na poprawę wymowy i przywraca miły i estetyczny uśmiech.

 

Aparat stały i aparat zdjemowany

Współcześnie w leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się zarówno aparaty stałe, jak i zdejmowane. Tradycyjne aparaty zdejmowane wspomagają leczenie całościowe, leczenie wczesne młodych pacjentów, leczenie pomocnicze dorosłych, jak i leczenie retencyjne w każdym wieku. Leczenie ortodontyczne polega na wywarciu nacisku na ząb, który przemieszcza się dzięki przebudowie otaczającej kości. Tkanka kostna w pewnych miejscach ulega zanikowi a w innych odbudowuje się.

 

Leczenie ortodontyczne przebiega etapami i obejmuje:

  • konsultację polegającą na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, badaniu wewnątrz i zewnątrz ustnym, wykonaniu zdjęć rtg oraz pobraniu wycisku,
  • ustalenie planu leczenia,
  • założenie aparatu ortodontycznego ruchomego lub stałego w zależności od zdiagnozowanej wady zgryzu,
  • regularne wizyty kontrolne co 4-6 tygodni,
  • zdjęcie aparatu ortodontycznego,
  • leczenie retencyjnym, które zapewnia utrzymanie uzyskanego efektu leczenia.

 

Aparaty ortodontyczne dzielimy na:

  • ruchome stosowane przede wszystkim w leczeniu wad zgryzu u dzieci
  • stałe – umożliwiające przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w każdym wieku. Ograniczenie możliwości leczenia stanowi jedynie stan zębów i przyzębia pacjenta.