Ortodoncja
Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się leczeniem i profilaktyką wad zgryzu.
Współcześnie w leczeniu ortodontycznym wykorzystuje się zarówno aparaty stałe, jak i zdejmowane. Tradycyjne aparaty zdejmowane wspomagają leczenie całościowe, leczenie wczesne młodych pacjentów, leczenie pomocnicze dorosłych, jak i leczenie retencyjne w każdym wieku. Leczenie ortodontyczne polega na wywarciu nacisku na ząb, który przemieszcza się dzięki przebudowie otaczającej kości. Tkanka kostna w pewnych miejscach ulega zanikowi a w innych odbudowuje się.
Czym zajmuje się ortodoncja?
Współczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko prostowaniem zębów ,ale także leczeniem narządu żucia. Leczenie obejmuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Leczenie ortodontyczne pozwala na poprawę estetyki uśmiechu, wyleczenie wad zgryzu jak i zlikwidowanie pojedynczych nieprawidłowości w uzębieniu. Leczenie to może być również pierwszym etapem do dalszego leczenia protetycznego, implantologicznego czy periodontycznego.
Prawidłowo prowadzone leczenie ortodontyczne zapobiega schorzeniom przyzębia, likwiduje przeciążenie i stłoczenie zębów , oraz wpływa na poprawę wymowy i przywraca miły i estetyczny uśmiech.
Leczenie ortodontyczne przebiega etapami i obejmuje:
- konsultację polegającą na przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, badaniu wewnątrz i zewnątrz ustnym ,wykonaniu zdjęć rtg oraz pobraniu wycisku
- ustalenie planu leczenia,
- założenie aparatu ortodontycznego ruchomego lub stałego w zależności od zdiagnozowanej wady zgryzu,
- regularne wizyty kontrolne co 4-6 tygodni,
- zdjęcie aparatu ortodontycznego,
- leczenie retencyjnym , które zapewnia utrzymanie uzyskanego efektu leczenia.
Aparaty ortodontyczne dzielimy na:
- ruchome stosowane przede wszystkim w leczeniu wad zgryzu u dzieci
- stałe – umożliwiają przeprowadzenie leczenia ortodontycznego w każdym wieku a ograniczenie możliwości leczenia stanowi jedynie stan zębów i przyzębia pacjenta.